slowniczek:zaraza

Zaraza

Zaraza () - symbolizuje środowiskowe i duchowe zniszczenia na Wyspie. Kraina z przynajmniej jednym znacznikiem Zarazy staje się Zarażona.

Najeźdźcy powoli, ale nieuchronnie, zarażają ziemię. Pewna ilość Zarazy stanowi naturalną kolej rzeczy, jak na przykład zniszczenia spowodowane pożarem lasu. Zbyt wiele Zarazy może jednak znacząco osłabić Wyspę. Kiedy dodajecie Zarazę podczas gry, pobieracie ją z karty Zarazy (która na początku położona jest Witalną stroną ku górze) albo z nadrukowanego miejsca Zarazy na planszy Najeźdźców. Gdy usuwacie Zarazę z Wyspy, zwracajcie ją zawsze na kartę Zarazy (albo miejsce Zarazy nadrukowane na planszy). Gdy wyczerpie się pula Zarazy na karcie/planszy, podążajcie za instrukcjami na niej zawartymi – „gracze przegrywają” albo „jeśli nie ma tutaj żadnych znaczników, odwróćcie tę kartę”. Raz odwróconej karty Zarazy nie możecie ponownie odwrócić aż do końca gry. Wyspa nie może wrócić ze stanu Zarażonego do Witalnego podczas jednej rozgrywki.

Podczas rozgrywki, kiedy dodajecie Zarazę do krainy (włączając rozprzestrzenianie Zarazy), mogą wydarzyć się następujące negatywne efekty:
• Zniszczenie Obecności: usuńcie po jednej Obecności każdego Ducha w tej krainie. Usuwana Obecność nie wraca na planszę Ducha, kładziecie ją obok Wyspy.
• Rozprzestrzenianie: jeśli w danej krainie znajdowała się już Zaraza, dodajecie kolejną do jednej z sąsiednich krain. Jeśli wybrana, sąsiednia kraina, również posiada Zarazę, Zaraza rozprzestrzenia się dalej itd.

Instrukcja

Strona: 15.

Czy można położyć Obecność w zarażonej krainie?

Tak.

Czy przesunięcie do krainy Zarazy powoduje zniszczenie Obecności?

Nie. Tylko dodanie na Wyspę Zarazy powoduje zniszczenie Obecności. Przesunięcie Zarazy do krainy nie powoduje utraty Obecności w danej krainie.

Czy w jednej krainie może być więcej niż 1 znacznik Zarazy

Tak. W jednej krainie może być więcej znaczników Zarazy. To, że rozpatrując Dewastację w danej krainie możemy dodać tam maksymalnie 1 znacznik Zarazy, nie znaczy, że nie może pojawić się w niej więcej znaczników Zarazy (nawet np. podczas rozpatrywania Dewastacji w tej samej rundzie w innej krainie, dzięki Rozprzestrzenianiu się Zarazy. Jeśli w wybranej krainie, podczas Dewastacji jest już znacznik Zarazy to zanim rozprzestrzenimy Zarazę dalej, dodajemy 1 znacznik Zarazy w tej krainie.

Użytkownicy nie mają możliwości edytowania ani dodawania tekstu na tej stronie. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące gry, zauważyłeś jakiś błąd albo chciałbyś pomóc tworzyć nasze Centrum Wiedzy, skontaktuj się z nami.
  • ostatnio zmienione: 4 lat temu